Elazığ’da meydana gelen depremin yaraları sarılıyor

Elazığ Sivrice merkezli meydana gelen 6,8 şiddetindeki depremde, 41 kişi hayatını kaybetti, 45 kişi enkaz altından sağ kurtarıldı. Deprem sonrasında AFAD koordinasyonunda yürütülen iyileştirme çalışmaları sürdürülüyor.

Elazığ’da cuma günü saat 20.55’te meydana gelen 6,8 şiddetinde Sivrice merkezli depremin ardından 5 gün geçti.

Türk Kızılayı Elazığ’da depremden etkilenen vatandaşların yaraların yaralarını sarmak için tüm ekipleri ve lojistik kapasitesini seferber etti. 287 afet uzmanı personel, 28 psikososyal destek ekibi ve 2000 gönüllüsüyle Kızılay, deprem bölgesindeki yardımlarına devam ediyor.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, deprem haberinin alınmasıyla devlet ve millet olarak büyük bir dayanışma örneği içinde harekete geçildiğini ifade ederek, Elazığ ve Malatya’da 119 ekip ve 600’ü aşkın personel ile psikososyal destek hizmetlerini yürütmeye devam ettiklerini söyledi.

Aldıkları kararlar konusunda da bilgi veren Selçuk, şöyle dedi:

“Elazığ ve Malatya’da SGK pirim ödeme süresini 30 Nisan 2020’ye kadar uzattık. Ertelenen pirim borçlarını da 12’ye kadar faizsiz olarak taksitlendirme imkanı olacak. İşsizlik ödeneğini de öne çekerek 31 Ocak’ta ödemeye başlayacağız. Tüm genel sağlık sigortalılarımız ve bunların bakmakla yükümlü olduğu vatandaşlarımızın muayene, ilaç, optik, ortez ve protez, bütün diğer tıbbi malzemelerde katılım paylarını 30 Nisan 2020’ye kadar almayacağız. Dolayısıyla ihtiyaç duyulan reçeteli ilaçlarda anlaşmalı eczanelerden diğer tıbbi malzemeler de anlaşmalı firmalardan ücretsiz temin edilebilecek.”

Elazığ ve Malatya’da işsizlik ödeneği ödemelerini de öne çektiklerin aktaran Selçuk, “Bu ödemeleri de 31 Ocak’ta gerçekleştireceğiz. Gelecek haftaydı, bir hafta öne almış olduk. Bu süreçte gördük ki, ülkemizde gerçekleşen her türlü afete karşı daha önceki yıllara göre daha çok hazırlıklı, çok daha tedbirli bir durumdayız. Bakanlıklar, bütün kurumlar, sivil toplum kuruluşları, herkes çok hızlı bir şekilde koordine olarak, elinden geleni yapmaya uğraşıyor.” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum, yıkılacak ve inşa edilecek konut sayısını açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,Elazığ ve Malatya’da bin kişilik ekiple hasar tespit çalışmalarına hızla devam ettiklerini söyledi.

Murat Kurum, “Elazığ merkez, Sivrice ve Maden ilçesinde 58 yıkık, 568 ağır, 531 orta hasarlı bina var. Bu binaların 118’i acil yıkılacak. Malatya’da, Battalgazi, Doğanyol, Kale, Pütürge ve Yeşilyurt’ta 430 yıkık, 4 bin 125 ağır hasarlı, 20 de acil yıkılacak binamız var.” dedi.

Yıkım çalışmaları devam ederken bir yandan ise dönüşme çalışmaları içinde çalışma başlattıklarını söyleyen Murat Kurum, Elazığ’da Mustafa Paşa ve Sürsürü mahallesinde Bakanlık olarak kentsel dönüşüm projesi gerçekleştireceklerini, bu kapsamda iki irtibat bürosu açtıklarını söyledi.

Kurum, sözlerini şöyle devam etti:

“Yapılacak çalışmalarımızda vatandaşlarımızla istişare ederek, onların hiçbir şekilde mağdur edilmeyeceği bir kentsel dönüşüm sürecini yönetmek istiyoruz. Elazığ’da Mustafa Paşa’da 300, Sürsürü’de 200, Sivrice’de 350, Yemişlik’te 2 bin ve köylerimizde 1000 olmak üzere 3 bin 850 yeni konut yapacağımızı dün ifade etmiştik. Bunun dışında 400 rezerv konutumuz var. Onu da öncelikli hak sahibi vatandaşlarımıza vereceğiz.”

Malatya’daki çalışmalar hakkında da bilgi veren Kurum, Malatya merkezde 500, Doğanyol’da 150, Kale’de 200 ve Pütürge’de 200 olmak üzere üç ilçemizde 550, Malatya geneli köy evleri ahırlı ve ahırsız olarak 1500, toplamda ise 2 bin 550 yeni konut yapacaklarını ifade etti.

Bakan Kurum, “Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Elazığ ve Malatya’da, depremden etkilenen bölgemizde yapacağımız kalıcı konutların sayısı şu an itibarıyla 6 bin 400. Konutlarımız, tüm vatandaşlarımıza hayırlı olsun.” diye konuştu.

Soylu: “Depremden etkilenen bölgelerde okullar 10 Şubat’ta açılacak”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sivrice ilçesinde 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından 1348 artçı yaşandığını söyledi.

İl merkezinde kar yağışının başladığını ifade eden Soylu, “Depremin olduğu dakikadan bu dakikaya kadar Elazığ’da ve Malatya’da huzuru bozan, kamu düzenini zorlayan hiçbir asayiş olayının olmadığını büyük bir memnuniyetle iletmek isterim.” dedi.

Soylu, hem çöken hem de yıktırılan binalardaki hak sahiplerine ödemelerin başladığını, vatandaşların 24.00’e kadar açık tutulan bankalardan kendilerine verilen ödeme çeklerini tahsil edebileceklerini kaydetti.

Okulların açılmasına ilişkin Elazığ ve Malatya Valisi ile istişare de bulunduklarını dile getiren Soylu, şöyle konuştu:

“Sahanın durumunu görüyoruz. Bir taraftan evlerine giremeyen vatandaşlarımız var, ağır hasarlı evler var. Çocuklarımız bu depremden en çok etkilenenler. Sosyal destekler de gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Onların kitap ve giysileri evlerde kalmış. Hem öğretmenlerin gelişi hem de deprem sebebiyle il ve ilçelerini terk edip başka yerlerde konaklayan vatandaşlarımız var. Dışarıdan gelecek öğretmenlerimiz var.”

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile yaptıkları değerlendirmeyi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a arz ettiklerini vurgulayan Soylu, “Elazığ’ın tamamında, Malatya’nın Doğanyol, Pütürge, Kale ve Battalgazi ilçelerinde okullar 10 Şubat’ta açılacak. Üniversitelerde de ara tatil var. Elazığ Fırat Üniversitesinde sınavlar ertelenmişti, 17 Şubat’ta açılacak. Onun için bu esnada herhangi bir ertelemeye gerek yok.” ifadelerini kullandı.

Bakan Süleyman Soylu, Elazığ’ın genelinde 200’ün üzerinde okulda yapılan inceleme sonucunda 10 okulun yıkılmasına karar verildiğini işaret ederek, şunları kaydetti:

“Güven Hastanesinin sahibesi Nükhet Hanım, Kolin İnşaatın sahibi Celal Koloğlu, Final Okullarının sahibi İbrahim Taşel, Türk-İş Genel Başkanı Ergun Bey’den istirhamda bulunduk. Bunun yanı sıra Bahçeşehir Okulları, Konya TSO Başkanı her biri Türk-İş 16, diğerleri 24 derslikli ilk öğretim okulu olmak üzere okul yapma konusunda yaptığımız görüşmelerde sevinerek katkıda bulunmayı taahhüt ettiler. Bu da bizi mutlu etti. Saran Şirketler Gurubu Doğukent’te spor salonu yapma konusunda irade ortaya koydu. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bizim yapmamız gereken ilk etapta hemen yapılacak olan okulların yapılmasını sağlayabilmek ve eğitim-öğretime açmak.”

Gelen bağışlara değinen Soylu, “Kızılaya 27,5 milyon lira, TV8’de 22,5 milyon liralık SMS toplanmıştı, 2 milyon 2250 bin kişi SMS gönderdi. Bu çok saygıdeğer bir şey. Toplam SMS 27 milyon 652 bin. Kızılaya 27,5 milyon lira, AFAD’a da 72 milyon liralık yani toplamda 100 milyon liralık bir nakit desteği oldu.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir