Merkel’den, İdlib’de ateşkes çağrısı

Almanya Başbakanı Merkel, ” (idlib) Ateşkese ihtiyacımız var. Türkiye sınırındaki yüz binlerce Suriyeli için güvenli bölgeye ihtiyacımız var.” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İdlib ‘de ateşkese varılmasını ve Türkiye’nin sınırında bulunan yüz binlerce Suriyeli için güvenli bölge alanı oluşturulmasını bildirdi.

Angela Merkel, Uyum Zirvesi ‘nin ardındaki basın toplantısında, Türkiye ile Yunanistan sınırında bulunan Suriyeli göçmenler ve İdlib ‘de Rejimin saldırganlığına adına basın açıklamasında bulundu.

Suriye’deki iç savaş nedeniyle, kendi ülkelerinden göç ederek Türkiye’ye gelen 5 milyona yakın Suriyeli göçmenler, Türkiye’nin sınır kapılarını açması sonucu, Avrupa sınırlarına akın etti. Şu ana kadar 100 bin mültecinin sınır kapısını geçmesinden itibaren, bir çok Avrupa ülkesi bu olaylara olumlu bakmadı.

Almanya Başkanı Merkel, Son günlerde yaşananların AB ile Türkiye arasında göçmen mutabakatının ne kadar önemli olduğunu gösterdiğine işaret etti.Türkiye ‘nin çok fazla mülteciyi kabul etmesiyle büyük katkıda bulunduğunu ifade etti.

İdlib ‘de yaşanan olaylardan dolayı, Türkiye’nin ciddi şekilde bu olaylardan ,etkilendiğini söyledi.

Yüz binlerce Suriyeli göçmen için güvenli bölgeye ihtiyaç var

Son zamanlarda Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile ve kendisinin Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmeler yaptığını söyleyen Merkel, Türkiye sınırındaki bir çok Suriyeli göçmen için güvenli bölgeye ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

4 milyondan fazla Suriyeli, 1 milyon Afganlı ve İranlı mültecilere ev sahipliği yapan Türkiye için bu durumun zorlaştığını ve bunu anlayabildiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeler yaptığını ve yaptığı görüşmeler sonucu Erdoğan’ın Avrupa’dan yeterli destek alamadığını düşündüğünü söyledi.

Angela Merkel, Türkiye’nin ve Erdoğan’ın,Avrupa’dan daha fazla şey beklediğini yeniden tekrar ederek. Bu memnuniyetsizliğin sebebinin mülteciler olarak gösterilmesini kabul edilemez olduğunu belirtti.

Türkiye’nin İdlib konusunda büyük görev ile karşı karşıya kalacaklarını söyleyen Merkel, mülteciler konusunda, Türk hükümeti ile tekrar görüşeceklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir