Rejimi yerle bir eden SİHA’ların özellikleri nelerdir?

İdlib’de askerlerimize yapılan hain saldırı sonrası, Türk Silahlı Kuvvetlerinin başlattığı Bahar Kalkan ‘ı harekatında kullanılan SİHA’lar Rejim unsurlarını yok etti.

Koral radar köreltme sistemi ile beraber çalışan SİHA’lar, Suriye hava sahasına girdiğinden itibaren Koral sistemi ile köreltiliyor. SİHA’lar rejim unsurlarının üzerine bombayı bırakarak rejim araçlarını yok ediyor.

25 saat havada kalma özelliği ile Dünya rekoru kıran SİHA’lar, 3138 rejim militanı, 3 savaş uçağı, 8 helikopter, 3 iha, 151 tank, 47 top/obüs,52 ÇNRA, 8 hava savunma sistemi, 12 tanksavar silahı, 4 havan, 24 zırhlı araç, 27 zırhlı muharebe aracı, 34 silahlı pikap, 60 askeri araç ve 10 mühimmat deposu imha edildi.

6.6 metre gövde uzunluğuna sahip olan silahlı insansız hava araçlarımız, 12 metre kanat açıklığı bulunmakta, 650 kg kalkış ağırlığı vardır. yük taşıma kapasitesi 55 kilogram, azami hızı 135 knottur. En fazla 27.000 feete  çıkabilmektedir. Havada 25 saat kalabilme özelliğine sahiptir.

Günümüzde İHA’lar ve SİHA’lar bir çok öneme sahiptir. İHA ihracatında sayılı ülkeler vardır. Bu ülkelerden biride Türkiye ‘dir. Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar ‘ın geliştirdiği Bayraktar TB2, bir çok başarıya imza atmıştır.

Baykar Savunma bünyesinde geliştirilen SİHA’lar ve İHA’lar teröristleri her koşulda yok etmektedir. 25 saat havada kalma süresi ile Dünya’da rekor kırmıştır.

Uzaktan kumanda sistemi ile bu uçaklar genellikle normal savaş uçakları için zor, kirli ve tehlikeli görevlerde kullanılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir