Yerli elektrikli traktör, Kayseri’de görücüye çıktı

Kayseri’de 15’incisi düzenlenen ” Kayseri ve Türk Dünyası Akraba Toplulukları Tarım Fuarı” Türkiye’ye kapılarını açtı.

Kadir Has Kongre Merkezi’ndeki açılış öncesi yöresel kıyafetler giyen bir grup konser verdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Poltikalar Genel Müdürü (TAGEM) Özkan Kayacan, fuarda yaptığı konuşmada, tarım alanında önemli AR-GE çalışmalarını yaptıklarını söyledi.

TAGEM’e bağlı 48 adet araştırma enstitüsünün bulunduğunu söyleyen Kayacan, kurumun 128 labaratuvarı ile yılda yaklaşık bin 500 proje yürüten 2 bin 300 teknik elemanı ve  6 bin 500 çalışanıyla her geçen gün daha çok ilerleme kateden bir AR-GE kuruluşu olduğunu söyledi.

Kayacan, TAGEM’in tarımla alakalı çok iyi bir araştırma yaptıklarını söyleyerek, şu cümleleri sarf etti:

 

“Tohum konusu çok eleştirildiğimiz konulardan birisidir ancak doğrusunu söylemek gerekirse tohumculuk konusunda şu anda 1 milyon 150 bin ton civarında üretime sahibiz. TAGEM olarak bunun öncüsüyüz. 2019 yılında 67 yerli ve milli çeşidi geliştirerek Türk çiftçisinin hizmetine sunduk. Bu sayıyı her geçen gün artıracağız. Her yıl 50 çeşidi çiftçimizin hizmetine sunacağız. Bunlar içerisinde buğday, arpa, çavdar, fasulye, nohut gibi çeşitler var. Kimyasal ilaç yerine biyolojik ilaçlarla ilgili birçok çalışmaya imza atıyoruz. Kimyasal gübre yerine biyolojik gübreleri üretmek noktasında büyük adımlar attık. Bunları en kısa sürede ticarileştirip Türk çiftçisinin hizmetine sunacağız. Kimyasal olan birçok ürünü kullanmadan ve doğayı kirletmeden, topraklarımıza sahip çıkarak üretecek ve çiftçimizin girdi maiyetlerini düşüreceğiz.”

Türkiye’nin yerli elektrikli traktöründen bahseden Kayacan, bir sene önce başlanılan bu projeye hayal olduğunu ve başarısız olacağı düşünülüyordu. dedi.

Türkiye’nin Yerli Traktörü

TAGEM başkanı Kayacan, traktörün 65 beygir güce sahip olduğunu prototipin tamamlanmak üzere olduğunu belirtti. Üçüncü hedeflenen traktörün 250 beygir gücünde olacağı ve bu traktörün yurt dışına ihracat planlarının olduklarını vurguladı.250 beygirlik üçüncü traktörü yurt dışına satacak altyapıya ve bilgiye sahip olduklarını söyledi.

Çiftçilerin merakla traktörün ne zaman satılacağını merak etmesi üzerine, satın alınan fabrikada Ağustos ayında traktörün üretim bandından inmesini hedeflediklerini söyledi.

Kayacan, çiftçilerin yakıt masrafının önemli olduğunu söyleyerek, 500-600 liralık mazot masrafını 20 ile 30 liraya düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.

“Fuar, 23 Şubat’a kadar açık kalacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir