Yunanistan parlamentosu, ilk kadın cumhurbaşkanını seçti

Yunanistan’da parlamentoda 261 oy alan Katerina Sakellaropulu ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı oldu.

Yunanistan’da Kiryakos Miçotakis başbakanlığında ki Yeni Demokrasi Partisi (ND) hükümetinin adayı Danıştay Başkanı Katerina Sakellaropulu, Yunanistan’ın ilk kadın cumhurbaşkanı oldu.

Sakellaropulu, tek aday olarak katıldığı seçimin ilk turunda, 300 sandalyeli parlamentonun oylamaya katılan 294 milletvekilinden 261’inin “evet” oyunu aldı.

Muhaliflerin aday göstermediği seçimlerde, ND’nin yanı sıra Radikal Sol İttifak Partisi (SYRIZA) ve Değişim Hareketi Partisi (KİNAL) “evet” oyu kullanırken, Sakellaropulu’nun adaylığına karşı çıkan Yunanistan Komünist Partisi (KKE), Yunan Çözümü Partisi (ELY) ve eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis’in başkanlığındaki Mera25 Partisi milletvekilleri ise “çekimser” kaldı.

Yunanistan yasalarına göre, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde milletvekillerinin “hayır” oyu kullanması öngörülmüyor.

Böylece ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı olan Sakellaropulu, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’un 13 Mart’ta görev süresinin sona ermesinin ardından 14 Mart’ta yemin ederek bu yıldan itibaren 5 yıl cumhurbaşkanı olacak.

Yunanistan Selanik’ te 1956’da doğan Yunanistan’ın yeni Cumhurbaşkanı Sakellaropulu, Atina Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra Fransa’da Pantheon-Assas Üniversitesi’nde yüksek lisans düzeyinde anayasa ve kamu hukuk eğtimini bitirdi.

Sakellaropulu, 1982’de Danıştaya rapörtör olarak atandıktan sonra 2018’de Danıştay Başkanlığına getirilmişti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir